Porady ślubne

Akcja ‘Zamiast kwiatów’

Dawniej, po ślubie, nasze mamy miały mieszkania zawalone kwiatami. Dziesiątkami bukietów.  Małe mieszkania, zagracone podczas przygotowań do ślubu miały pomieścić jeszcze wiadra czy wazony z wodą i kwiatami. Zwyczajowo wówczas część zawoziło się do kościoła, część na cmentarz na groby, aby się nie zmarnowały. Obecnie jednak, pary decydują się umieścić w zaproszeniu wierszyk, w którym zasugerują gościom, co „zamiast kwiatów” byłoby mile przez nich widziane.

Co mamy do wyboru? Opcji jest kilka. Najpopularniejsze z nich to:

 • Kupony LOTTO – wiele par młodych liczy, iż między setkami kuponów znajdzie się ten jeden, jedyny z przysłowiową „szóstką”. A jeśli nie szóstką, to chociaż z piątką… Z obserwacji jednak widzimy, że wybór ten nie zawsze jest trafiony, a młoda para jest rozczarowana. „Wygrana” – o ile jakakolwiek jest – często kończy się na kilkudziesięciu złotych.
 • Wino/inny alkohol – pary, które wybierają tę opcję napewno nie będą musiały martwić się wyposażenie barku w swoim małżeńskim gniazdku. Muszą jednak zaplanować, kto pomoże młodej parze w zbiórce oraz gdzie alkohol będzie zabezpieczony. Bagatela, przy weselu na 100 osób może to być aż 50 butelek… Często zapomina się o tym szczególe i „na szybko” trzeba organizować pomocników, którzy pomogą zabezpieczyć butelki z winem, co wprowadza niepotrzebne zamieszanie w trakcie wesela.
 • Filmy/Muzyka – wspaniały sposób, by weselne prezenty wiązały się pasją pary młodej. Jednak uwaga! Tylko odważni zdecydują się poprosić o filmy i muzykę nie zaznaczając konkretnie, jaki rodzaj jest mile widziany.
 • Vouchery/bilety – Lubicie niespodzianki? To poproście o nie w swoich zaproszeniach. Portale internetowe oferują sprzedaż kuponów i voucherów na romantyczne kolacje, wyścigi gokartowe czy nawet SPA… Takie prezenty nie pozostaną zapomniane.

LaurYn Holden-2

 

 • Słodycze – kto ich nie lubi. Para młoda, oprócz kalorii, które zdobędzie po takiej zbiórce słodyczy musi zatroszczyć się o to, by odpowiednie osoby w ciemnym i chłodnym miejscu. W przeciwnym razie… Czekoladki przybiorą postać płynną, zwłaszcza w upalne dni, które cieszą się zainteresowaniem ze strony nowożeńców.
 • Zestawy z kawą i herbatą – pary, które uwielbiają otaczać się wyjątkowym aromatem egzotycznych kaw i herbat często decydują się na tę opcję.
 • Kwiaty w doniczkach – tak jak w przypadku alkoholu czy słodyczy, para musi przewidzieć, kto będzie odbierał kwiaty oraz gdzie złoży je po zakończeniu życzeń. Warto zastanowić się także nad tym, kto odbierze kwiaty z lokalu po weselu.
 • Książki – wesele to niesamowity sposób na to, by zapełnić weselnymi prezentami ulubioną biblioteczkę. W zaproszeniu można zaznaczyć rodzaj literatury oraz poprosić gości o miłą dedykację, która będzie pamiątką na lata.
 • Pieniądze – są też pary, którym bardzo zależy na tym, aby zebrać jak największą ilość pieniążków, ponieważ są np. w trakcie urządzania swojego gniazdka, lub planują niesamowitą podróż ślubną. Wówczas proszą gości by pieniądze, które goście chcieliby przeznaczyć na kwiaty, włożyli do koperty.

zamiast kwiatów

Są też pary, które dobrodusznie chcą przeznaczyć środki z akcji „Zamiast kwiatów” na cele charytatywne dla potrzebujących. Wówczas w zaproszeniach ślubnych proszą o:

 • Przybory szkolne/ zabawki – Są one gromadzone w celu przekazania ich do domów dziecka. Warto jednak skontaktować się z wybraną placówką i ustalić szczegóły, dopytać, czego najbardziej im brakuje. Znamy sytuacje, że pary zebrały niemałą ilość zabawek i przyborów, a nie zostały one przyjęte z uwagi na zbyt dużą ilość tego typu rzeczy w domach dzieci. Wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne, a jednak miało miejsce.
 • Karmę dla zwierząt – miłośnicy zwierząt często decydują się na zbiórkę karmy zamiast kwiatów. Cel jest bardzo szczytny, ponieważ wiele schronisk jest w opłakanym stanie, gdzie brakuje na podstawowe wydatki. Karma będzie dla nich wsparciem. Warto jednak pamiętać, że goście przyniosą jej łącznie nawet kilkadziesiąt kilogramów (!) i wcześniej zaplanować, kto będzie odbierał karmę i zabezpieczy ją.
 • Pieniądze do puszek – coraz modniejsze okazują się być zbiórki pieniędzy dla fundacji i stowarzyszeń, które wspierają chorych. Instytucje te chętnie udostępniają nieodpłatnie puszki, do których goście mogą wrzucić pieniądze „zamiast kwiatów”. Pieniądze te najlepiej wpłacić na konto i przelać na konkretnego, wybranego chorego. Gdy oddamy do fundacji puszki pełne pieniędzy, trzeba będzie od nich zapłacić podatek.

A Wy? Jakie najdziwniejsze prezenty ślubne mieliście okazję widzieć? Jaka była reakcja nowożeńców? Podzielcie się swoją opinią:-)